Comunicat demarare proiect - ”LUCRARI DE INTERVENTIE CU CARACTER DE URGENȚĂ PENTRU INDEPĂRTAREA UMIDITĂȚII LA IMOBILUL CASTEL MIHAIL STURDZA MICLĂUȘENI”

MĂNĂSTIREA MICLĂUȘENI, cu sediul în Sat Miclăușeni, Comuna Butea, județul Iași, în calitate de Beneficiar, a demarat implementarea proiectului cu titlul ”LUCRARI DE INTERVENTIE CU CARACTER DE URGENȚĂ PENTRU INDEPĂRTAREA UMIDITĂȚII LA IMOBILUL CASTEL MIHAIL STURDZA MICLĂUȘENI”, monumentul istoric cod LMI IS-II-m-B-04199.02, în cadrul subprogramului „Intervenții de urgență (ante- și post-dezastru)”, sesiunea de finanțare INP – I/2021, pentru proiecte care au ca scop protejarea și promovarea monumentelor istorice.

Scopul proiectului este scoaterea din pericol a monumentului istoric clasa B- Castelul Sturza apartinand Manastirii Miclauseni prin realizarea de lucrări de intervenție cu caracter de urgență de către specialiști atestați de MLPAT şi MC și punerea în valoare a acestuia prin acțiuni de implicare a comunității locale.

Proiectul se implementează în parteneriat cu Școala Gimnazială Butea, implicarea în promovarea valorilor monumentului istoric, promovarea și mediatizarea proiectului.

Valoarea totală a proiectului este de 229.498,61 lei din care valoarea finanțării acordate Institutul Național al Patrimoniului este de 200.000 lei.

Perioada de implementare a proiectului de finantare este cuprinsă între data semnării contractului de finanțare 10.05.2021 și data de 30.11.2021.

Beneficiarii direcți ai proiectului sunt:

• Mănăstirea Miclăușeni – ca beneficiar direct al proiectului
  • minim 10 elevi ai Scolii Gimnaziale Butea
  • turiștii veniți sa viziteze clădirile istorice  din Miclăușeni

Persoană de contact: FLORENTINA CALMATUIANU, Manager de proiect, tel. 0740 590 132, email: parascheva.calmatuianu@miclauseni.ro, miclauseni.mmb.ro, www.miclauseni.ro

Atașamente: