Biserica „Buna Vestire“ a Mănăstirii Miclăușeni

Biserica actuala, zidita intre 1821-1823, este ctitoria marelui logofat Dimitrie Sturza (1756-1846) si a sotiei sale Elenco. Constructie monumentala de influenta clasica, biserica este compusa din patru incaperi boltite: pridvor, pronaos, naos si altar. In partea de nord a pronaosului se afla mormantul vornicului Alecu Sturza-Miclausanu, cu un epitaf scris de Costache Negruzzi si un portret al vornicului. In naos se gaseste o cruce din argint in care sunt pastrate fragmente din moastele a 14 sfinti, precum si o particica din lemnul Sfintei Cruci pe care a fost rastignit Mantuitorul Hristos si o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului, icoana ce facea parte din paraclisul Manastirii Neamt, a Sfantului Voievod Stefan Cel Mare. Desi functiona ca biserica a familiei, la ea aveau acces si oamenii din satul Miclauseni, avand dealtfel randuiala de manastire in care zilnic se slujea Sf. Liturghie.  In prezent Manastirea Miclauseni activeaza ca manastire de maici.