Comunicat demarare proiect - ”REALIZAREA DOCUMENTAȚIEI TEHNICE - COMPONENTE ARTISTICE LA CASTELUL STURDZA MICLĂUȘENI”

MĂNĂSTIREA MICLĂUȘENI, cu sediul în Sat Miclăușeni, Comuna Butea, județul Iași, în calitate de Beneficiar, a demarat implementarea proiectului cu titlul ”REALIZAREA DOCUMENTAȚIEI TEHNICE - COMPONENTE ARTISTICE LA CASTELUL STURDZA MICLĂUȘENI”, monumentul istoric cod LMI IS-II-m-B-04199.02, în cadrul subprogramului „Documentaţii tehnico-economice pentru intervenţii asupra monumentelor istorice”, sesiunea de finanțare INP – I/2021, pentru proiecte care au ca scop protejarea și promovarea monumentelor istorice.

Scopul proiectului este scoaterea din pericol a monumentului istoric clasa B - Castelul Sturza apartinând Mănăstirii Miclăușeni prin realizarea studiilor necesare pentru componenta artistică – pictură murală de către specialiști atestați de Ministerul Culturii și punerea în valoare a acestuia prin acțiuni de mediatizare și implicare a comunității locale.

Proiectul se implementează în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Valoarea totală a proiectului este de 132.351,80 lei din care valoarea finanțării acordate Institutul Național al Patrimoniului este de 119.117 lei.

Perioada de implementare a proiectului de finantare este cuprinsă între data semnării contractului de finanțare 10.05.2021 și data de 30.11.2021

Beneficiarii direcți ai proiectului sunt:

• Mănăstirea Miclăușeni – ca beneficiar direct al proiectului de restaurare a Castelului Sturdza
  • minim 15 studenți ai Facultății de Teologie Ortodoxă Iași
  • turiștii veniți sa viziteze monumentele istorice  din Miclăușeni

Persoană de contact: FLORENTINA CALMATUIANU, Manager de proiect, tel. 0740 590 132, email: parascheva.calmatuianu@miclauseni.ro, miclauseni.mmb.ro, www.miclauseni.ro

Atașamente: